Всі господарі пухнастих погодяться, що їхні чотирилапі друзі мають власні звички і улюблені заняття, часом доволі дивні з людського погляду. Так, для котів найулюбленішим і найбажанішим предметом майже напевне буде звичайна картонна коробка будь-якого розміру, а для собак незалежно від породи найулюбленішим заняттям - риття ямки (і зовсім необов'язково на вулиці :) ). В чому ж причини таких дивних симпатій? Дослідники з'ясували по 5 причин для кожного виду тварин.
П'ять причин, чому кішки залазять в коробки:
- Коробка - чудова схованка для полювання. Річ у тім, що кішки – хижаки й звикли нападати із засідки. Затишна коробка ідеально підходить для цих цілей, адже з неї зручно спостерігати за "здобиччю". Крім того, коробка забезпечує відмінне маскування.
- Почуття безпеки. Завдяки чотирьом сторонам коробки "ворогові" складно підкрастися та напасти на пухнастика.
- Боротьба зі стресом. Вчені довели, що тіснота ящика допомагає тварині знизити рівень стресу. Реакція пухнастиків на стресові ситуації часто полягає в тому, щоб втекти й сховатися. У них немає природних стратегій вирішення конфліктів, тому коти ховаються від своїх проблем. Крім того, вміщення у замкнений простір допомагає котячим впоратися зі змінами, адаптуватися у новому середовищі. В Утрехтському університеті провели дослідження з кішками з притулку, яке продемонструвало, що з коробками вони швидше відновлюються та швидше адаптуються до навколишнього середовища – тобто допомагають впоратися зі змінами. За словами доктора Університету ветеринарної медицини у Відні Габріелли Сміт, коробка - це своєрідна форма комфорту, що має сенс з еволюційної точки зору, адже легкий тиск збоку заспокоює.
- Допомагають зігрітися. Нормальна температура тіла кішок коливається в межах 37,8 – 39,2 градуса. Картон може забезпечити ізоляцію, яка допомагає зберігати тепло.
- Фактор новизни. Наші домашні улюбленці - вічні діти, з цим погоджується більшість їх щасливих власників. Вони обожнюють відкривати для себе щось нове, розширювати власний "каталог" відчуттів і вражень. А кожна коробка містить в собі якийсь новий запах чи має цікаву текстуру, об яку ще й можна потертися.
П'ять причин, чому собаки влаштовують "розкопки":
- Інстинкт мисливця. Якщо у вас собачка мисливської породи (або метис із такою породою), тоді тут працюють інстинкти. Але така поведінка може проявлятися у собак незалежно від породи, яким не вистачає активності і які нудьгують.
- Інстинкт рити барліг. У природі дикі собаки риють барлоги — невеликі заглиблення, де тварина почувається у безпеці. Тому перед тим, як лягти, хвостик може «рити» лежанку або ліжко. Заглиблення, які він прагне створити на рівній поверхні, створюють у нього відчуття безпеки: собака вважає, що таким чином вона зможе краще захистити свої вразливі місця (живіт, горло) і заховатися від сторонніх очей
- Стрес. Ще один фактор, чому собака може копати – це стрес. Він може бути пов’язаний із обстановкою в будинку, переїздом, появою в сім’ї дитини. Активні повторювані рухи допомагають тварині "скинути" цю напругу, втомитися і розслабитися.
- Інстинкт залишення міток. Собаки між пальцями мають залози, що виробляють секрет. Тому у випадках, коли вихованець риє, можливо, він таким чином прагне залишити свій запах, помічаючи територію.
- Інстинкт приховати запах. Із залишенням міток у собак все складно – десь залишити свій запах необхідно, щоб позначити межі, а десь треба його знищити, щоб інші не змогли взяти слід (у дикій природі так ховаються від хижаків або ховають здобич "на чорний день").
У підсумку виглядає так, що потішити хвостатого друга на Різдво, Новий рік чи й просто так - надвичайно легко: розпакувавши власні подарунки, просто віддайте упаковку від них хвостатим. Кіт буде щасливим від будь-якої нової коробки, а собака - від пакувального паперу, який можна рити довго і без жодних зауважень з боку господаря. :)
Якщо ж все-таки бажаєте обрати справжні окремі подарунки для своїх улюбленців, варто звернути увагу на ласощі для котів або смаколики для собак, або ж на особливі котячі забавки чи собачі іграшки.
Веселого і безпечного вам святкування нового року!